Merhaba Arkadaşlar,

Sitenize yeni üye oldum, birkaç gündür de takip ediyorum. Öncelikle biraz kendimden bahsedeyim sonra da soru-sorularıma geleyim. Ayrıca konu buraya uygun değilse kusura bakmayın, taşınması mümkündür.

Kullanıcı adım gerçektir, 4 aylık yeni evliyim, 1989 doğumluyum, İstanbul - Bahçelievler'de oturuyorum. Babamın evi Bakırköy'de ve iki katlı müstakil ev. Bu sebeple doğduğumdan beri hayvanlarla iç içeyim. Bahçemizden hiçbir zaman cins av köpekleri eksik olmadı. Evde de kanaryalarımız eksik olmadı. Anlayacağınız hayvanları çok severim ve aileme katmak, birlikte yaşamak isterim.

Eşim benim tam tersim. Hayvanlardan çok korkuyor ve sevmiyor. Bilhassa söylediği şey, "sanki dokunduğumda tüyleri elimde kalacak gibi hissediyorum ve korkuyorum aynı zamanda vücudum alarm veriyor, tüylerim diken diken oluyor." Bu durumda gel de hayvan sahiplen :/

Evimiz, çok şükür çok büyük. Hayvan sevgimden ve eşimin de hayvanlara olan korkusunu adım adım yenmesini sağlamak istediğimden eve ilk etapta küçük cins köpeklerden alamayacağından papağan almak aklıma geldi. Birkaç gündür bayağı bir şekilde araştırıyorum. Büyük değil küçük cins arıyorum, sebebi mağlum eşim korkuyor yavaş yavaş onu da alıştırmam gerek. Oyuncu, sırnaşık ama söz dinleyen, sevimli bir papağan almak istiyorum. Eşimin el becerisi çok iyidir. Ona salonda ayıracağımız köşeye oyun alanı, salıncak gibi gerekli eşyaları çok rahat kendisi yapabilir. Bu yönünü de kullanarak hayvan sevgisi kazandırmak, papağanı da ailemize katarak büyümek istiyorum. Bir sonraki adım köpek olabilir ama daha çok erken. Bu arada eşimin korkusunu yenene kadar ya da belki de hiçbir zaman papağan kafesinden çıkıp, özgürce evde dolaşamayacak.

Yukarıda dediğim gibi küçük boyutlarda, akıllı, sevimli, oyuncu ama bir o kadar da söz dinleyen bir tür arıyorum. Cennet - sevda papağanları uygun olabilir diye düşünüyorum ama bu konuda da tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Kesinlikle belirtmem gerekiyor ki papağanlarla ilgili hiçbir şey bilmiyorum. Bu sebeple cennet ile sevda arasında ne fark vardır? Hangisini tercih etmemi önerirsiniz? Yoksa sadece dış görünüşleri mi farklı?

İnternetten kuspazarı diye bir siteden yavru sevda papağan satan birini buldum. gerçi cennet mi sevda mı bilmiyorum. Arkadaş Gaziosmanpaşa'da ikamet ediyor. Elinde 2 adet yavru var fotoğraflarını w.apptan gönderdi. Baba kendisininmiş. Petshoptan anne almış üretmiş. 4 yavru almış 2 sini elden çıkarmış 2 si kalmış. Anne çok yabani, petshoptan aldığım için diyor. baba ise onun olduğu için çok uysalmış. Fiyatı 100 TL dedi. Fotoları aşağıdadır. Sitenizdeki dolandırıcılar konusunu da okudum, iyice korktum. Ne yapmalıyım?

Ayrıca sahiplendirme bölümünde de bir arkadaş yanlış hatırlamıyorsam cennet yavru ilanı vermiş. Ne yapmamı önerirsiniz?

Yarın eşimle Eminönü'ne gidip 60x40x40 cm ölçülerinde kafes ve gerekli yemlik suluk gibi eşyaları almayı planlıyoruz, hazırlık açısından. Yem falan da oradan bakarım muhtemelen.

Durumumu uzunca anlattım, umarım ifade edebilmişimdir. Tek bir yavru sahiplenmek istiyorum, hiçbir bilgim yok ama öğrenmeyi çok severim, hevesliyim. Yardım ve önerilerinizi rica ediyorum.