Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 12 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #11
  bacteriall - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30-06-2015
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Yaş
  34
  Mesajlar
  111
  Tecrübe Puanı
  0
  Cvp: Avian Tuberculosis (Mycobacterium avium) PDD Syndrome - Çeviri

  Alıntı gkoo Nickli Üyeden Alıntı
  Kuş Tüberkülozu (Mycobacterium Avium),

  PDD Sendrom Açıklaması: Mycobacterium (ATB) – Düz ya da hafif kıvrımlı, hareketli olmayan çubuklar, 0.2*0.6 x 1.0 µm. Boyanması zor olsa da, çubuk gram-pozitif bakterilerdir. Bazik fuksin ile boyandıktan sonra, hücreler renk değişikliğine asidik etanol ile direnç gösterirler ve bu sebeple de Acid-Alcoholfast Basili (AFB) olarak adlandırılırlar. Bu karakteristiklerinin sebebi mikrobakteriyel hücre duvarlarında yüksek seviyede bulunan yağdır. 71 adet geçerli olarak isimlendirilmiş mikrobakteri türü vardır ve bunlara ek olarak üç adet alt tür vardır. Bu sınıfa ait ana patojenler M.bovis, M.leprae ve M.tuberculosis olarak adlandırılır ancak tüm türler içerisinde sadece 32 tanesinin hayvanlara ve insanlara patojenik olduğu bilinmektedir. Yukarıda belirtilen türdeki mikrobakteriler dışındakilere “atipik mikrobakteri” denmektedir. Atipik mikrobakteriler arasında en çok karşılaşılan patojenler “mikrobakteriyum avium” kompleks türleridir. M. Avium kompleks (MAC), M. avium, M. avium alttürü paratüberküloz, M.avium alttürü silvaticum ve M. intracellurae türlerini içerdiği bilinmektedir. Ancak yanlış tanımlanmış bazı ırklar, M.avium kompleksi içindeymiş gibi kataloglanmıştır. M. avium kompleksi içinde 20’den fazla tanımlanmış serotip vardır. Papağanlar, paraketler, turnalar, serçeler, devekuşları ve yırtıcı kuşlar M.aviuma duyarlıdırlar. Uygun koşullar altında tüm kuş türlerinin kuş tüberkülozuna duyarlı olduğu düşünülmektedir. Hayvanat bahçeleri veya kuş yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde yaygındır.

  Yayılma: M. avium enfeksiyonları “açık” tür olarak düşünülebilir, bu da hastalıklı kuşun sürekli olarak etrafa yüksek dozda organizma saçtığı anlamına gelir. M.avium hastalıklı dışkı sindirimi ve aerosol halindeki enfeksiyöz organizma solunumu yoluyla yayılır. Organizmanın kuluçka dönemi haftalardan yıllara kadar uzayabilir. Yayılmanın en yaygın gözüken versiyonu dışkı ile kirlenmiş (hastalık bulaşmış) yiyecek ve su sindirimidir. Eğer bakteri solunursa, akciğer lezyonları gelişebilir. Cilt insizyonu da ortaya çıkabilir. Enfekte yumurta yoluyla yayılması da gözükebilir ancak yaygın değildir.

  Belirtiler: Bazı durumlarda normal ağırlığa ve görünüşe sahip kuşlarda ani ölüm görülebilir. Ancak çoğu durumda tüberkülozlu kuşta iyi bir iştaha rağmen kilo kaybı, depresyon, ishal, artan susuzluk ve solunum güçlüğü gibi belirtiler gelişir. Yumurtlayan kuşlarda yumurta sayısında azalma gözlemlenir. Azalma gözlemlendikten sonra bunu durumu tersine çevirmek neredeyse imkansızdır. Nihai olarak ölüm kuşlarda bu hastalık bağırsak formunda yerleşmişse gözükebilir. – Proventricular Dilatation Syndrome genellikle bunun sebebi olarak şüphelenilen hastalıkların başındadır. Kilo kaybına ek olarak, depresyon, ishal, yüksek idrar miktarı (poliüri), karın şişliği, topallık ve solunum güçlüğü mevcuttur.

  Önleme: M. avium’u önlenmek için en iyi yöntem stresi azaltma ve aşırı kalabalığın önüne geçmektir; Uygun havalandırma sağlayınız; Uygun bir diyet ile yetersiz beslenmenin önüe geçiniz. Ancak hayvanat bahçeleri, kuş bahçeleri ve özel kuşhanelerde bir M. avium salgınını kontrol etmek ve ortadan kaldırmak özellikle zordur. Kuşhanelere yapılacak yeni eklemeler en az 1-2 ay karantinaya alınmalıdır. Kuşhanelere yapılacak eklemeleri öncesinde M. avium'a karşı test ettirmek de mümkündür ve salgınları önlemek için iyi bir yoldur.

  Tedavi: Şimdiye kadar test edilmiş tüm M. avium tipleri insanlar için geliştirilmiş antitüberküloz ilaçlarına tam anlamıyla dayanıklıdır. ATB’nin tedavisi bu sebepten çok güçtür ve birçok durumda tedavi, mantıklı bir çözüm olarak öngörülmez.
  Teşhis: Bir laboratuvarda M. avium organizma kültürü yetiştirmek zor ve uzun bir süreçtir. Normalden yüksek seviyeye çıkmış akyuvar hücre sayısı gözükebilir. Aynı şekilde normalden düşük seviyede alyuvar hücre sayısı da olabilir. Bazı durumlarda dışkı içerisindeki bakteriler boyama yönteniyle bulunabilir. Ancak bu pek spesifik sonuç vermeyecektir, zira dışkı içerisinde M. avium olmayan asit bazlı bakteriler de gözlemlenebilecektir. M. avium için iki tip test tipi kullanılabilir. Hastalığa sebep olan gerçek organizmayı tespit edebilen PCR, ve M. avium’a özgü antikorların belirlenebildiği ELISA tahlilleri. PCR deneyleri M. avium tespiti için en hızlı ve en duyarlı yöntem olarak kabul edilmekte, ELISA deneyleri ise M. avium’a maruz kalma durumunu teşhis etmede önemlidir. Örnek: Postmortem olarak, karaciğer, sindirim sistemi, dalak ve akciğer biyopsisi hastalığı teşhis için en iyi yollarından biridir. Genel taramada ise kan tahlili, serum, solunum yolu kontrolü ve boğaz çubuklarıyla teşhis işlemi yapılabilir. Bu test için hem kan örneği hem de şubuk ile boğaz sıvısı örneğini göndermek en iyisidir.

  Taşıma: Nakliyeden önce örnekler 4 ° C sıcaklıkta saklanmalıdır ve bir gecede ilgili kuruma sevk edilmelidir.
  Tebrik ederim kardeşim. :clap::

 2. #12
  Haluké - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14-01-2013
  Bulunduğu yer
  Afyonkarahisar
  Yaş
  35
  Mesajlar
  6.509
  Tecrübe Puanı
  10
  Cvp: Avian Tuberculosis (Mycobacterium avium) PDD Syndrome - Çeviri

  Değerli arkadaşlar;
  Bu çevirileri buraya koyma sebebim, özellikle sultan papağanlarında ve kafes kuşlarında çok sık rastlanan hastalıklarla ilgili olarak sizin de çabanızla bilgi sahibi olmaktı. Şu an 3. üniversitemi okuyor, haftaiçi yoğun bir ders programı ile öğretmenliğime devam ediyorum. Çeviriyi yapabilecek zamanım kısıtlı olduğu için, sizlerden böyle birşey talep ettim. Rep bunun bir ödülü idi, ancak google çeviri ile çeviri yapmış olan arkadaşımı bu ciddiyetsiz tavrından dolayı kınıyorum. Emeksiz yemek olmaz. Ha sözümüzdür, sözünde duran bir adam olarak kendisine gereken repi vereceğim. Ancak böyle bir durumla başka bir sefer daha karşılaşmak istemiyorum. Öyle olacak olsa, ben buraya çevirir koyarım değil mi?
  Son olarak, bu başlıklar tartışma yeri değil. Çevirecek, buna zaman ayıracak arkadaşım buyursun, çevirisini eklesin. Biz de yönetim olarak değil 5, 10 rep verelim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Avian Influenzavirus (AIV) - Çeviri
  By Haluké in forum Sultan Papağanı Hastalıkları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 10.07.2017, 10:43
 2. Giardia - Çeviri
  By Haluké in forum Sultan Papağanı Hastalıkları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.12.2015, 22:58
 3. Clostridium - Çeviri
  By Haluké in forum Sultan Papağanı Hastalıkları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.12.2015, 22:56
 4. Candidiasis - Çeviri
  By Haluké in forum Sultan Papağanı Hastalıkları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.12.2015, 22:53
 5. Aspergillosis - Çeviri
  By Haluké in forum Sultan Papağanı Hastalıkları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.12.2015, 22:47

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •