Bu mutasyon tüm türlerin atasıdır.

Erkekler dişilere göre daha koyu bir renktedir. Yetişkinliğe ulaştıklarında yüzlerinde sarı bir maske oluşur. Dişiler ise renk değiştirmezler. Yüzde az da olsa sararma görülebilir.

Renk pigmentleri melanin, lipochrome ve psittacindir.
Melanin koyu rengi, lipochrome sarı rengi, psittacin ise turuncu rengi verir.

Bazı taşıyıcı genler özellikle yüz çevresinde değişikliklere yol açabilir. Örneğin split to wf olan bir grey sultan papağanının yanağının gerisi normalden daha uzun bir beyaz maskeye sahiptir. Split to pied olan bir grey sultan papağanının kafasının gerisinde beyazlık söz konusudur. Split to cinnamon olan bir grey sultan papağanı daha açık renkken split to lutino olan bir grey sultan papağanı daha koyu bir renge sahiptir.

Erkek sultan papağanları ilk tüy dökümleri ile birlikte kanat altındaki barlı tüyler ile kuyruktaki çizgili tüyleri dökerek düz koyu bir renge dönerler.
Dişi sultan papağanları ise ilk tüy dökümünde yarıya kadar olan barları dökerler, kuyruk tüyleri ve yanak aynı kalır.

İlk tüy dökümü 5-9 ay arasında gerçekleşir.


Cinsiyet Ayrımı :
Grey sultan papağanları cinsiyet ayrımı konusunda oldukça kolaydır. Eğer kuşun yaşı 6+ ay ise ve yüzde sarılaşma söz konusu değilse, veya yüzde çok az sarılaşma var ancak bunu yüz gerisinde oluşan beyazlama takip etmiyor ise sultan papağanımız dişidir.
Eğer kuşumuz 6+ aylık ve yüzde yoğun bir sarılaşma belirtisi var ise sultan papağanımız erkektir.

Grey Erkek Sultan Papağanı 5-6 Ay


Yine aynı şekilde, kanat altındaki barlara bakarak da tahmin yapabiliriz. Eğer kanat altındaki barlar oldukça belirgin ve aşağıdaki görseldeki sol taraftaki gibiyse dişi, soluk veya yok ise ve sağ taraftaki gibi ise erkektir.
Cinsiyet İpucu:
Eğer cinsiyet geçişli (Pearl, Lutino, Cinnamon ve Yellowcheek) mutasyonlarla çalışıyorsanız ve baba bunlardan bir tanesi ise, çıkacak dişi yavrular bu mutasyonlara uygun çıkacaktır. Lutino - Lutino eşleşmesi yapmıyorsanız yavrular Grey split to "x1baba mutasyonu" "x2anne mutasyonu" çıkacaktır. Bu nedenle
Lutino erkek - Lutino olmayan dişi
Cinnamon Erkek - Cinnamon olmayan dişi
Pearl Erkek - Pearl olmayan dişi eşleşmelerinden gelecek bütün grey yavrular erkek olacaktır.İpucu :
Pearl erkek sultan papağanları tüy dökümleri ile birlikte pearling özelliklerini kaybederler. Bu nedenle görünümleri normal grey ile benzer. Ancak sırtlarında hala az da olsa pearling özelliklerini fark edebilirsiniz.
Pearl Erkek Sultan Papağanı


Çeşitli Grey Sultan Papağanları


Grey Erkek Sultan Papağanı


Grey Dişi Sultan Papağanı

Kaynak Site : Justcockatiels